Język włoski

Każdy kursant w naszej szkole jest wyjątkowy i posiada swoje własne niepowtarzalne cechy, dzięki którym przyswaja wiedzę inaczej niż inni. Dlatego kluczem do sukcesu jest indywidualne podejście, żeby rozpoznać z jakim rodzajem ucznia mamy do czynienia i dobrać jak najlepszą metodę nauki, która wcale nie musi być nudna!
Obalamy mit, że języka obcego trzeba uczyć się, wkuwając dłuuugie listy słówek, robiąc tysiące zadań gramatycznych i w kółko powtarzając różne zwroty z książek. Prowadząc zajęcia, do efektywnej nauki języka staramy się wykorzystywać wiele gier, co sprawia, że czas leci o wiele szybciej i przyjemniej. Z naszą pomocą osiągniesz spektakularne rezultaty.
Dlaczego warto uczyć się języka włoskiego?
Nauka języka włoskiego to przede wszystkim dobra zabawa. To język miłości, opery, wyśmienitej kuchni, romantycznej gondoli, zabytków, opery, piłki nożnej i słonecznych wakacji.
Włoski jest jednym z pierwszych pięciu najczęściej wybieranych do nauki języków na świecie!
Jego znajomość umożliwia studiowanie we Włoszech, między innymi na Uniwersytecie w Bolonii – najstarszym europejskim uniwersytecie, a liczne polskie uczelnie współpracują z nim w ramach uczelnianej wymiany Erasmus.
ORGANIZACJA ZAJĘĆ - liczebność grup, ilość godzin
Kurs | Ilość osób |
Wiek | Ilość zajęć w tygodniu |
Ilość zajęć w semestrze |
|
Kursy standardowe | 3 - 6 | dowolny* | 2 x 60 minut | lektor polski native speaker |
32 godziny zajęć |
Lekcje indywidualne | 1 - 2 | dowolny* | dowolna | lektor polski native speaker |
dowolna |
* w swojej grupie wiekowej
Podstawowe zwroty użyteczne podczas podróży
- Cześć! – Ciao!
- Dziękuję! – Grazie!
- Gdzie jest bankomat? – Dove un bancomat?
- Gdzie jest dworzec kolejowy? – Dove si trova la stazione?
- Nie rozumiem. – Non capisco.
- Pomocy! – Aiuto!
- Zgubiłem się. – Mi sono perso.
Ciekawostki na temat języka włoskiego:
- Włoski jest językiem ojczystym dla ok. 125 milionów ludzi, a jako drugim, wyuczonym językiem posługuje się ponad 130 milionów ludzi na całej kuli ziemskiej. Kraje, w którym włoski jest językiem urzędowym: Włochy, San Marino, Szwajcaria (to Cię pewnie zaskoczyło; w Szwajcarii obowiązuje kilka języków urzędowych), Watykan, Istria (półwysep w południowej Europie) oraz Zakon Maltański.
- Mówi się, że najdłuższym polskim słowem jest konstantynopolitańczykowianeczka (żartobliwe zdrobnienie), a najdłuższe włoskie słowo we Włoszech to precipitevolissimevolménte, co oznacza „na łeb, na szyję”.
- Według ostatniego raportu UNESCO ponad 60% światowego dziedzictwa znajduje się we Włoszech.
- Polacy znani są z jedzenia kotleta schabowego czy bigosu, a Włosi? Oczywiście makaronu! Statystyczny Włoch spożywa go rocznie nawet 25 kg, a dla porównania Polacy zaledwie 5 kg. Dodatkowa informacja: w tym kraju wyróżnia się aż 350 rodzajów makaronu! To kraj oczywiście nie tylko spaghetti czy pizzy, ale też arancini, carpaccio, rigatoni, risotto, gnocchi czy słodkiego tiramisu, panny cotty…
- Dla nas, Polaków, wyda się to dziwne, ale dla Włochów liczba 13 przynosi szczęście, a 17, dla odmiany, jest pechowe.
- Jeśli chodzi o administrację Włoch, dzielą się one na 20 regionów, 109 prowincji i 8092 gminy.
- Włochy są piątym najczęściej odwiedzanym krajem na świecie. Co roku przyjeżdża do niego 5 mln osób.
- Mówi się, że obywatele tego kraju są dość głośnym narodem, który cieszy się z życia, celebrując je bez pośpiechu. Dużo jedzą, sporo rozmawiają, piją słynne włoskie wino (a przy okazji – Włosi uważają, że przypadkowe rozlanie wina przynosi szczęście).
- W języku włoskim istnieje wiele słów, które mogą być mylące dla Polaków i są to na przykład: colazione, czyli śniadanie, a nie kolacja, a kolacja z kolei to cena, która przypomina naszą cenę. Inne przykłady: camera – pokój (macchina fotografica – kamera), cura – opieka (gallina – kura), droga – narkotyk (strada – droga) czy tata – niania (papà – tata). Język angielski podpowiada, że są to tzw. false friends, czyli słowa zdradliwe, które odmienne są znaczeniowo, a brzmią podobnie na gruncie innych języków.
- Istnieje powtarzane od wieków utarte włoskie powiedzenie dolce far niente, co oznacza „słodkiego nieróbstwo”, „miłe nic nierobienie”. Co to oznacza? Włosi uważają, że takie „słodkie nicnierobienie” jest ich osiągnięciem po ciężkiej, ale przy tym owocnej i dochodowej pracy.
- Na pewno słyszałeś o słynnych włoskich skuterach. Dlaczego jest ich tak dużo na drogach? Odpowiedź jest prosta: z racji sprzyjającego klimatu skutery często służą jako jedyny środek transportu, ponieważ pozwalają szybko przebić się przez zakorkowane miasta.
- Czy wiesz skąd wywodzi się święto Walentynek? Oczywiście z Włoch! W czasach starożytnego Rzymu zauważono, że w połowie lutego nie tylko kończy się zima, ale i niektóre ptaki zaczynają gody.
- Podobnie jak w Hiszpanii, we Włoszech nadal świętością jest popołudniowa drzemka z racji największych upałów, czyli sjesta. Jest to odpoczynek, krótka drzemka we wczesnych godzinach popołudniowych, często po obiedzie. Szkoda, że nie przyjęła się w Polsce.
- Język włoski należy do grupy języków romańskich. Ciekawostką jest to, że dzięki znajomości włoskiego można w krótkim czasie nauczyć się czterech innych języków obcych, ponieważ z racji tego, że należy on do wspomnianych języków romańskich, są do siebie zaskakująco podobne. Pewnie zastanawiasz się co to za języki. Są nimi: francuski, hiszpański, portugalski i rumuński.
- Dlaczego pochodzący z Austrii Mozart skomponował tak wiele swoich dzieł w języku włoskim, a nie niemieckim? Ponieważ to jeden z najpiękniejszych języków świata!
- Znajomość języka włoskiego pozwala lepiej docenić i cieszyć się muzyką klasyczną. Muzycy i śpiewacy operowi uważają to za kluczową umiejętność zawodową.
- Włoskie marki, takie jak Benetton, Barilla, Ferrari, Lavazza, Armani są znane na całym świecie z wyjątkowej jakości swoich produktów.
- Włochy są dziś jedną z najważniejszych gospodarek na świecie, a wielu pracodawców poszukuje osób mówiących po włosku. Ponad 7000 amerykańskich firm prowadzi interesy z Włochami, a ponad tysiąc firm amerykańskich ma biura we Włoszech, np. Chrysler, IBM czy Citibank. I odwrotnie – wiele włoskich firm ma biura w USA.
- Przez stulecia włoski zasłużył na swoją reputację jako język sztuki, miłości i uwodzenia. Czy Romeo i Julia mogliby mówić innym językiem?
- Większość studentów włoskiego jest zafascynowana muzykalnością tego języka, prostotą jego brzmienia i urokiem słów. Na pewno zauważyłeś, że Włosi są mistrzami w posługiwaniu się gestami rąk i mimiką, więc kiedy słowa nie wystarczają, gesty te przełamują wszelkie bariery komunikacyjne.
- Włochy to światowe centrum mody i designu, a znajomość ich języka pozwala poznać oryginalne prace znanych włoskich projektantów, takich jak Versace, Gucci, Armani, Benetton czy Prada i znaleźć zatrudnienie w jednym ze słynnych włoskich domów mody.
Certyfikaty potwierdzające znajomość języka włoskiego:
- Certificazione di Italiano come Lingua Straniera (CILS) - certyfikat potwierdza cztery poziomy znajmości języka włoskiego (od A1 do C2 wg klasyfikacji europejskiej). CILS jest ustanowiony przez Universita per Stranieri di Siena,
- Certificato di Conoscenza della Lingua Italiana (CELI) Livello 1-5 - CELI potwierdza znajomość języka włoskiego na pięciu poziomach (od A1 do C2 wg klasyfikacji Rady Europy). Egzaminy CELI są ustanowione i opracowane przez Universita per Stranieri di Perugia.
Zachęcony do rozpoczęcia nauki języka włoskiego?
Jeśli tak, to wspaniale, bo okazji do wykorzystania znajomości ich na pewno Ci nie zabraknie. Teraz tylko musisz zdecydować, w jaki sposób chcesz rozwijać swoje umiejętności, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty.
Dowiedziono naukowo, że uczenie się języka obcego stymuluje mózg, zwiększając umiejętności rozwiązywania problemów i poprawiając pamięć. Co osiągniesz pod koniec kursu: PEWNOŚĆ SIEBIE W ROZMOWIE, SWOBODĘ W CZYTANIU I PISANIU i, uwaga, NOWE ZNAJOMOŚCI!
Już nie musisz samodzielnie szukać materiałów do nauki i motywacji. Podpowiemy Ci, co konkretnie zrobić, będziemy towarzyszyć Ci przez cały Twój proces nauki. Naszą misją jest pomóc Ci odkryć efektywne metody na naukę i przełamać bariery w mówieniu powyższych językach, a w rezultacie zmienić życie na lepsze.
Zapraszamy do wspólnej nauki w szkole WORD!